Czy moje oczekiwania nie są zbyt duże?

Czy moje oczekiwania nie są zbyt duże?

Możesz znaleźć się w Google „Czy moje oczekiwania są zbyt wysokie?” lub przynajmniej czuć się wewnętrznie skonfliktowany z odpowiedzią. Jeśli znajdziesz się na tej stronie, to najprawdopodobniej ktoś lub wszyscy Cię zawiedli. Może ktoś powiedział ci wprost, że jesteś zbyt potrzebujący, a może po prostu czujesz się samotny i przez większość czasu rozczarowany. Wiem, że gdybym zadał sobie to pytanie, zwykle prowadziłoby to do ciemnej drogi samoukarania i poczucia winy.

W naszej kulturze szczycimy się tym, że „nie osiedlamy się”, ale też nie jesteśmy zachęcani do proszenia o wsparcie. To ogromny konflikt, prawda? Czy ustawiamy się, gdy znajdujemy się w związku z kimś, kto odmawia zaspokajania naszych potrzeb emocjonalnych, czy po prostu jesteśmy zbyt potrzebujący? Czy ustalamy się, jeśli znajdujemy się w związku z kimś, kto stara się jak najlepiej zaspokoić nasze potrzeby emocjonalne (ale po prostu nie trafia idealnie w poprzeczkę), czy po prostu jesteśmy zbyt wybredni? Co decyduje o zdrowych oczekiwaniach w porównaniu z niezdrowymi? Ten temat poruszaliśmy bardziej na stronie https://nagienastolatki.pl/ oraz w kilku innych postach naszego bloga.

Nasza kultura często postrzega wysokie oczekiwania jako coś negatywnego, co zwykle wskazuje, że jesteś zbyt wybredny; że jesteś samolubny i/lub bierzesz za dużo od innych. Czasami może to być ważne i prawdziwe. Czasami kontekst jest ważny i masz rozsądne prośby, które są gaszone przez manipulującą osobę. Niezależnie od tego, jeśli zauważysz, że często czujesz się niezrozumiany, samotny i nie masz zbyt dużego wsparcia, może to być dobry moment, aby dowiedzieć się więcej o swoich potrzebach od innych i o zdrowiu swoich obecnych związków.

Najczęściej „mając zbyt wysokie oczekiwania” pochodzi z podświadomej przestrzeni wypełnionej nieprzetworzonym bólem z przeszłości, który jest rzutowany na innych. Przykładem mogą być podświadome niepewności, które prowadzą do nadmiernej krytyczności wobec innych. Może się to pojawić, gdy umawiasz się na randki i łatwo Cię zniechęcają wszyscy, z którymi idziesz na randkę, lub masz obszerną listę kryteriów, które inni muszą spełnić. Innym przykładem może być potrzeba dużej wygody i bezpieczeństwa od innych, co często wynika z niezaspokojonych potrzeb dzieciństwa spowodowanych porzuceniem, wykorzystywaniem lub zaniedbaniem. Niestety, jakkolwiek się pojawia, zwykle działa przeciwko nam i staje się samospełniającą się przepowiednią. Może to być błędne koło, które powoduje wiele zamieszania zarówno wewnętrznie, jak i w twoich związkach. Możesz znaleźć się na tym blogu, ponieważ utknąłeś w poczuciu winy, złości, urazy i/lub depresji, ponieważ wciąż znajdujesz się w błędnym kole samotności i rozczarowania. To jest niezwykle trudne! Oto kilka sposobów, aby określić, czy Twoje oczekiwania są zbyt wysokie w niezdrowy sposób lub czy są to odpowiednie standardy, których można wymagać w zdrowym związku.

MOŻLIWE WSKAŹNIKI, ŻE TWOJE OCZEKIWANIA SĄ ZBYT WYSOKIE W NIEZDROWY SPOSÓB:

– Masz bolesną historię, którą być może nie w pełni się zajęłaś.
– Częściej jesteś rozczarowany innymi, niż jesteś wdzięczny za nich i ich czyny.
– Czujesz się bardzo lekceważony.
– Jesteś zniesmaczony większością ludzi.
– Nie masz dużo współczucia, zwłaszcza dla tych, którzy cię skrzywdzili lub zrobili coś, co uważasz za „złe”.
– Bardzo oceniasz innych.
– Jesteś bardzo krytyczny.
– Nie wiesz, jak się uspokoić lub wyperswadować sobie strach przed odrzuceniem, porzuceniem i/lub nieakceptowaniem.
– Niełatwo jest czuć się pocieszonym przez cokolwiek, nawet jeśli prosisz o coś konkretnego.
– Nie łatwo czujesz się szczęśliwy lub często trwa to krótko.
– Jesteś perfekcjonistą i wymagasz perfekcji od innych.
– Oczekujesz, że każdy powinien zachowywać się tak, jak tego chcesz.
– Walczysz z przebaczeniem.
– Walczysz z dawaniem ludziom korzyści z wątpliwości.
– Często czujesz urazę i złość do innych.
– Oczekujesz, że ludzie będą cię traktować tak, jak ty ich traktujesz.
– Łupiesz się i często nie możesz odpuścić.
– Myślisz, że istnieje doskonały związek.
– Nigdy się nie rozluźniasz.

Jeśli znajdziesz się w większości z nich, może to być dobry czas na skorzystanie z pomocy wyszkolonego specjalisty, który pomoże ci lepiej radzić sobie i zarządzać wyzwalaczami w zdrowy sposób.

Czy Twoje oczekiwania są zbyt wysokie i to jest przyczyną problemu? Prawdopodobnie tak. ALE to nie znaczy, że twoje oczekiwania są niesłuszne lub że uczucia, które masz pod tymi oczekiwaniami, nie są głęboko ważne, ponieważ są. Oznacza to, że podświadomie oczekujesz, że inni zapewnią ci coś, czego nie są w stanie dać ci w pełni. (Ogólnie rzecz biorąc) nie dzieje się tak dlatego, że ich to nie obchodzi, ale dlatego, że to, czego często potrzebujesz od innych, musisz najpierw dać sobie. Jeśli jesteś zbyt krytyczny i nikogo nie wpuszczasz, musisz zacząć dawać sobie łaskę za bycie niedoskonałym i popełnianie błędów. Jeśli dużo wymagasz od innych, musisz zacząć skupiać się na cierpliwości i współczuciu w skomplikowanych podróżach innych. Tak czy inaczej, musisz praktykować miłość do siebie.

MOŻLIWE WSKAŹNIKI, ŻE TWOJE OCZEKIWANIA NIE SĄ WYSOKIE, A RZECZYWIŚCIE SĄ ZDROWE:

– Myślisz, że intymność w twoich związkach polega na wzajemnym dzieleniu się i prosisz partnera/przyjaciół o otwarcie się na siebie. Z kolei lubisz być pytany o siebie i chcesz czuć się bezpiecznie wyrażając to.
– Często lubisz chodzić do swojego partnera/przyjaciół po wsparcie emocjonalne, kiedy czujesz się zdenerwowany. To wygląda na chęć ich prawdziwej obecności i nadanie ucha.
– Prosicie o otwartą komunikację od ludzi, którzy są wam najbliżsi (ale przebaczajcie i przepracujcie chwile, w których może to być trudne).
– Pozwalasz sobie być bezbronnym bez potrzeby, aby ktoś cię „naprawił” lub ukoił.
– Oczekujesz, że wspólnie ustalona umowa zostanie potraktowana poważnie.
– Oczekujesz, że osobista zdrowa granica zostanie uszanowana.
– Ufasz bezwarunkowo i masz nadzieję, że inni też.
– Spodziewasz się, że najbliżsi ci stale będą się dla ciebie pojawiać (ale dajesz im łaskę, kiedy nie są, i starasz się zrozumieć, co może się z nimi dziać).
– Wybaczasz.
– Okazujesz innym łaskę i współczucie, nawet jeśli cię zawodzą.
– Rozumiesz, że relacje to nie wszystko jedno po drugim, ale masz w związku potrzeby, które szanują twoje uczucia. Jesteś równie otwarty na słuchanie potrzeb innych.
– Dajesz z siebie wszystko i masz nadzieję, że wola innych też. (Ale znowu, jesteś elastyczny, kiedy oni nie mogą).
– Okazujesz miłość do siebie, współczucie i łaskę, kiedy nie jesteś „najlepszy”.

Jeśli ludzie w twoim związku (związkach) sprawiają, że czujesz się źle z powodu tych oczekiwań/potrzeb i próśb, możesz zacząć identyfikować zdrowie swojego związku (związków) z profesjonalistą.

https://omikrongroup.pl/wp-content/uploads/2022/04/oczekiwania.jpeg