Czy naprawdę trzeba zakładać maluchom kapcie niemowlęce?

Czy naprawdę trzeba zakładać maluchom kapcie niemowlęce?

Zdawać by się mogło, że nie ma mniej burzliwego tematu od… kapci niemowlęcych. Tymczasem okazuje się, że zagadnienie to budzi wiele kontrowersji i często skrajnych emocji, a eksperci, w tym lekarze, stoją na zupełnie odmiennych od siebie stanowiskach. Problemem jest bowiem to, czy kapcie niemowlęce powinny być kupowane małym dzieciom, czy też należy z nich zupełnie zrezygnować na rzecz np. skarpet antypoślizgowych. Niby nic, a powstają na ten temat nawet medyczne publikacje!

Różne spojrzenia na kapcie dla dzieci

kapcie dla dzieci czarno niebieskie

Skąd tak skrajne od siebie opinie i burzliwe dyskusje w eksperckim środowisku? W dużej mierze wynika to ze zderzenia dwóch różnych szkół. Pierwsza bazuje na tradycyjnym przekonaniu, że rozwijające się dziecko należy kształtować w odpowiedni sposób, przyzwyczajać do nawyków typowych dla starszego wieku. Dzięki temu w przyszłości nie będą się tworzyły problemy na tle chociażby zdrowotnym. Dotyczy to również noszenia obuwia, a w przypadku maluchów specjalnych kapci dla niemowląt. To w nich stopa ma się prawidłowo rozwijać a jednocześnie przyzwyczajać do butów. Odpowiednio dobrane paputki pozwalają na bezpieczne kształtowanie się wszystkich części stopy i zapobiegają tworzeniu różnych odkształceń i defektów. Druga szkoła jest co prawda bardziej współczesna i aktualna, ale sięga po wiedzę i doświadczenia sprzed setek lat. Mówi mniej więcej o tym, że przodkowie nie zakładali niemowlętom żadnego obuwia, a mimo to ich stopy rozwijały się we właściwy sposób zachowując pełną swobodę.

Argumenty za noszeniem kapci

Podstawową kwestią wskazywaną przez zwolenników noszenia kapci przez niemowlęta jest wygoda takiego rozwiązania. Szczególnie zaś w późniejszym okresie ich życia, gdy dziecko zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki i w końcu chodzić. Kapcie niemowlęce sprawdzają się na każdej powierzchni, chroniąc stopy przed twardymi, wystającymi elementami oraz skutecznie izolując je od podłoża. Są wręcz niezbędne na przykład w żłobkach, ale i w domach, gdzie w różnych pomieszczeniach jest inna podłoga (drewniana, pokryta dywanem lub płytkami). Oczywiście kapcie dla niemowląt są idealnie przy niższych temperaturach (w czasie zimy), gdy podłoga bywa nieprzyjemnie chłodna, aby chodzić po niej bosymi stopami lub ubranymi tylko w skarpetki. Eksperci wskazują też na jeszcze jeden element, czyli zwiększenie stabilności podczas chodzenia. To niezwykle ważna kwestia w przypadku dzieci uczących się chodzić, ponieważ dobrze dobrane obuwie dla niemowląt znacznie ułatwia ten proces i zapobiega poślizgnięciu się czy wywróceniu na nierównym, śliskim podłożu.

Kontrargumenty przeciw nim

Z kolei przeciwnicy kapci niemowlęcych stojących na stanowisku, że stopa najlepiej rozwija się bez żadnego dodatkowego obuwia, wymieniają swoje własne kontrargumenty. Wśród nich najczęściej pojawiają się:

– zabieranie dziecku swobody ruchu w kapciach (maluszek „nie czuje” podłoża, więc niepewnie stawia kroki),

– pocenie się stóp, co może powodować dyskomfort u dziecka,

– szkodliwy wpływ na stopy przez źle dobrane obuwie, które prowadzi do ich deformacji,

– niechęć samych dzieci do noszenia kapci.

Zdecydowaną większość tych czynników można jednak łatwo wyeliminować po prostu właściwie dobierając kapcie niemowlęce u renomowanych producentów, a nie kupując najtańsze odpowiedniki.

Jakie wybrać dobre kapcie niemowlęce?

Przede wszystkim nie kierować się tylko ceną, bo to największy błąd wielu rodziców. Zamiast sprawdzić jakość obuwia i materiał, z jakiego zostały wykonane, a także sposób uszycia butów, rodzice patrzą w pierwszej kolejności na ich cenę. Owszem, nie ma ukrywać, że kapcie niemowlęce nie należą do najtańszych wydatków, zwłaszcza jeśli mowa o tych naprawdę dobrej jakości, a więc bezpiecznych dla dziecka i dla jego prawidłowego rozwoju. Ale kupując tanie i niesprawdzone buty można mu uczynić ogromną krzywdę, a w przyszłości i tak więcej wydać na lekarzy, niż zaoszczędziło się na takim zakupie. Dobre kapcie dla dzieci powinny być wykonane z mocnego i odpornego materiału, który jednocześnie dostosowuje się do stopy dziecka i jej kształtu. Coraz częściej producenci celują w miękką i elastyczną skórę bydlęcą, która nadaje kapciom odpowiednią sztywność, a jednocześnie pozwala dziecku na swobodne stawianie kroków. Warto też zwrócić uwagę na środek buta a dokładniej na znajdującą się tam wkładkę, bo to od niej w dużej mierze zależy wygoda stopy.

Decyzja rodziców i… dziecka

Z oczywistych względów podjęcie decyzji co do zakupu kapci dla niemowląt zależy od rodziców. Praktyka pokazuje jednak, że i dziecko może mieć w tej kwestii coś do powiedzenia. Może nie aż tak oficjalnie jak sami rodzice, ale poprzez swoją postawę i zachowanie może dać do zrozumienia, że noszenie kapci niezbyt go interesuje. Najbardziej bezpośrednim sygnałem jest zdejmowanie butów przy każdej możliwej okazji, niechętne ich zakładanie a nawet stanie w miejscu i nieruszanie się, gdy już zostaną (jakimś cudem) założone. Takie objawy to jasny znak, że coś nie jest w porządku i nie zawsze wynika to z dziecięcego kaprysu. Maluch może nie chcieć nosić bucików, bo coś mu w nich nie pasuje. Są za małe, za duże, źle dopasowane, upijają lub męczą stopę. Zanim zacznie się przymuszać dziecko, warto to po prostu sprawdzić, bo problem tkwić może w zupełnie niepozornym szczególe.

Wsuwane czy na rzep?

Z racji specyfiki przeznaczenia kapcie niemowlęce nie mają sznurówek, ale są najczęściej modelami wsuwanymi lub zapinanymi na rzepy. Ten drugi typ może okazać się mało praktyczny, gdy dziecko zacznie je zapinać i odpinać, dlatego rodzice częściej wybierają modele wsuwane. Są wygodne i bezpieczne dla stopy, a do tego wbrew pozorom wcale nie tak łatwo je ściągnąć nawet najbardziej upartemu dziecku. Występujące w różnych kolorach, odcieniach i wzorach są idealnym sposobem na nauczenie dzieci chodzenia w butach i przyzwyczajania ich do innego typu obuwia. Kupując takie paputki trzeba jednak zwrócić wyjątkową uwagę na ich dopasowanie do stopy. Takich modeli nie da się potem wyregulować (ściskaniem rzepami czy sznurówkami), więc już od samego początku muszą mieć właściwy rozmiar i oczywiście dobrze dobraną wkładkę w swoim wnętrzu.

https://omikrongroup.pl/wp-content/uploads/2020/08/kapcie-skórzane-dla-dzieci-i-niemowląt-kolarz-min.jpg