dawaj dziecku dobry przykład

Dawaj dziecku dobry przykład – rola zachowania rodzica w rozwoju dziecka

Jedną z najbardziej podstawowych a przez niektórych uznawaną wręcz za priorytetową zasadę wychowania dzieci, jest uczenie poprzez przykład. Nie od dziś wiadomo, że młody umysł najwięcej wzorców zachowań chłonie z domu, z rodziny i z najbliższego otoczenia. W praktyce oznacza to, że wychowywać można poprzez dawanie dziecku przykładu i sprawianie, aby uczyło się odpowiedniego zachowania przy obserwacji swoich rodziców i opiekunów. Jeśli maluch widzi jakiś rodzaj działania i reakcji – np. tak prowizoryczne jak przechodzenie na czerwonym albo zielonym świetle przez pasy, to automatycznie uczy się poprzez naśladownictwo.

Rola zachowania rodzica związana z pełnym i prawidłowym rozwojem dziecka jest wręcz kluczowa do tego, aby uczyło się ono odpowiednich postaw

Nauka pomagania, współczucia, reagowania na krzywdę, odpowiedzialności za własne czyny najlepiej wypada nie w formie nauk słownych, ale żywego i realnego przykładu dawanego przez rodzica. Szczególnie ważne w tym procesie jest nauczenie dziecka panowania nad emocjami oraz przejawami złości, gniewu a nawet agresji. Maluch musi mieć świadomość, że chociaż dla rodziców może być najważniejszy na świecie, to dla reszty jego otoczenia wcale taki nie jest. Dziecko powinno nauczyć się współdziałania i współpracy w grupie. Reagowanie agresją w przypadkach, gdy dziecku się czegoś odmawia lub gdy coś idzie nie po jego myśli, jest przejawem braku odpowiednich wzorców w przeszłości. Maluch wychowywany na zasadzie „dostaje wszystko, czego chce” może mieć w późniejszym czasie ogromne problemy z dostosowaniem się do społeczeństwa, gdzie na większość rzeczy trzeba sobie samemu zapracować.

Więcej interesujących porad na tematy związane z wychowywaniem dzieci i ich prawidłowym rozwojem, znajdziesz na blogu https://www.kasiaubranka.pl/pl/blog

yellowdream

Cześć, jestem Adrian. Pasjonuje się sportem, muzyką i podróżami. Na moim blogu będę poruszał ciekawe tematy z różnych dziedzin życia. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *