Jak ratować zalanego smartfona?

Jak ratować zalanego smartfona?

Wypadki chodzą po ludziach. Nawet, jeśli staramy się dbać o nasze smartfony, czasem po prostu nie udaje nam się uniknąć różnych awarii. Tym, co zdarza się często, jest zalanie telefonu – może do niego dojść w kuchni, w łazience, czy na basenie. Najważniejsze, co możemy zrobić bezpośrednio po zdarzeniu, to wyłączenie urządzenia i osuszenie go od zewnątrz. Co dalej? Najlepiej oddać sprzęt w ręce fachowców, którzy zajmą się nim w odpowiedni sposób – ale nie za darmo. W takich chwilach nieocenione okazuje się ubezpieczenie telefonu.

Suszenie w ryżu nie takie dobre?

Mit o suszeniu telefonu w pojemniku z ryżem stał się tak popularny, że wiele osób traktuje go jako realną poradę. Niestety, taki ruch nie jest zbyt skuteczny, mimo argumentów o higroskopijnym działaniu ryżu. Suche ziarenka mają wchłaniać wodę z urządzenia, a cały proces powinien trwać około 12 godzin. Brakuje jednak naukowych dowodów, które potwierdzałyby tę tezę – najprawdopodobniejsze wydaje się, że przez kilkanaście godzin smartfon po prostu wysycha, ale obecność ryżu nie ma z tym nic wspólnego. Uszkodzenia mogą pojawić się z czasem, dlatego najrozsądniejsze jest wykupienie zawczasu ubezpieczenia telefonu.

Suszenie na kaloryferze

Suszenie smartfona na ciepłym kaloryferze ma sens, o ile przestrzegamy kilku ważnych zasad. Przede wszystkim telefon nie powinien leżeć bezpośrednio na grzejniku, bo może to wytworzyć iskrę przez zróżnicowanie ładunków elektrostatycznych. Wówczas elektronika w naszym urządzeniu może ulec awarii. Nie należy również kłaść smartfona na gorącym kaloryferze. Musimy zabezpieczyć wyświetlacz i wyjąć baterię, gdyż wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na jej żywotność.

Suszenie alkoholem

Nie od dziś wiadomo, że alkohol posiada właściwości wysuszające. Rzeczywiście, wytarcie telefonu szmatką nasączoną spirytusem o mocy 95 procent spowoduje wyparowanie wody, ale nie rozwiąże problemu. Smartfona należy odłożyć po takim zabiegu na około 12 godzin. Mimo wysuszających właściwości alkoholu, miejmy na uwadze, że wrzucenie urządzenia do szklanki z wódką zepsuje je bezpowrotnie.

Lecznicze właściwości słońca

Słońce umie wysuszyć nam pranie, włosy i skórę – a co ze smartfonem? Okazuje się, że też! Trzeba jednak pamiętać, by ułożyć telefon ekranem do dołu, gdyż promienie słoneczne są w stanie nieodwracalnie uszkodzić matrycę. Im cieplej, tym krócej należy suszyć urządzenie: latem wystarczy kilkadziesiąt minut, zimą może potrwać to do trzech godzin.

Ubezpieczenie telefonu nie zaszkodzi – mimo wszystko

Jeśli chodzi o zalanie smartfona, istnieją domowe sposoby, dzięki którym możemy odratować urządzenie. W większości przypadków to wystarczy, ale oczywiście wiele zależy od okoliczności. Czasem sprzęt może nie nadawać się już do użytku i wówczas należy je wymienić. Dobrze jest więc wykupić ubezpieczenie telefonu, by w razie potrzeby mieć zapewnioną pomoc i nie musieć samodzielnie ponosić kosztów naprawy czy wymiany.

Ubezpieczenie telefonu sprawdzi się przede wszystkim w przypadku nowych i drogich telefonów. Warto w nie zainwestować, by móc spokojnie i bez strachu użytkować smartfona.

https://omikrongroup.pl/wp-content/uploads/2021/03/ubezpieczenie-telefonu-min.png