jak ubezpieczyć kota lub psa

Jak ubezpieczyć kota lub psa?

Wielu mieszkańców Gdańska zastanawia się nad możliwością objęcia ochroną ubezpieczeniową kota lub psa. Na jakich zasadach się to odbywa i w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie?

Na czym polega ubezpieczenie kota lub psa?

W celu ubezpieczenia kota lub psa należy wykupić polisę mieszkaniową w PZU lub innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Tego typu ubezpieczenie nie funkcjonuje bowiem samodzielnie. Z ubezpieczeniowego punktu widzenia zwierzęta domowe są zaliczane do mienia ruchomego, podlegają więc ochronie w takim zakresie, jak wyposażenie domu czy mieszkania. Kluczowe znaczenie w tym zakresie mają zatem dodatki, o które zostanie wzbogacone podstawowe ubezpieczenie. Gdańsk ma pod tym względem na tyle rozbudową ofertę, że każdy, kto w ramach polisy mieszkaniowej chce objąć ochroną swojego pupila, znajdzie optymalne rozwiązanie. W omawianym przypadku konieczne jest uwzględnienie w umowie OC w życiu prywatnym oraz domowego assistance. Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują m.in. ubezpieczenie czworonoga od chorób odkleszczowych oraz w przypadku zaginięcia zwierzęcia.

Od jakich zdarzeń polisa chroni czworonoga?

Zakres zdarzeń, od których polisa mieszkaniowa chroni kota lub psa, jest ustalany odrębnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe, dlatego przed podpisaniem umowy należy koniecznie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Na ochronę zwierzęcia najczęściej jednak można liczyć m.in. w razie pogryzienia go przez inne zwierzę, otrucia przez osoby trzecie, wypadku komunikacyjnego, wypadnięcia przez okno czy śmierci lub uszczerbku na zdrowiu w związku z włamaniem do ubezpieczonej nieruchomości. Bardzo często wypłata odszkodowania jest uzależniona od spełnienia pewnych wymogów jak np. montaż ochronnych siatek w oknach, niemniej nie musi być to regułą. Trzeba też pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają potwierdzonych odpowiednim zaświadczeniem szczepień ochronnych zwierząt. Właściciele rasowych czworonogów zwykle muszą mieć udokumentowany rodowód.

Ochrona kota lub psa z polisy mieszkaniowej – wyłączenia odpowiedzialności

Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawierają listę zdarzeń niepodlegających ochronie. Nie w każdej sytuacji właścicielowi polisy zostanie wypłacone odszkodowanie. Świadczenia nie są przyznawane np. w razie śmierci kota lub psa z przyczyn naturalnych czy przeniesienia przez zwierzę choroby na lokatorów. Oprócz tego należy mieć na uwadze limity odpowiedzialności – ubezpieczyciele ustalają maksymalne kwoty rekompensat przyznawanych w określonych sytuacjach.

yellowdream

Cześć, jestem Adrian. Pasjonuje się sportem, muzyką i podróżami. Na moim blogu będę poruszał ciekawe tematy z różnych dziedzin życia. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *