Wycieraczki to bardzo istotny element wyposażenia każdego samochodu. Mimo że większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze działające wycieraczki do samochodu w znaczący sposób poprawiają widoczność i mogą zapobiec groźnemu wypadkowi, ten element wyposażenia auta niestety często bywa lekceważony. Wycieraczki, jak każdy inny sprzęt, z czasem się zużywa i wymaga wymiany. Warto zatem wiedzieć, kiedy wymienić nasze wycieraczki na nowe oraz jak dopasować ich rozmiar.
Kiedy wycieraczki do samochodu wymagają wymiany?
Żeby zauważyć, że nasze wycieraczki się psują i należy wymienić je na nowe, nie trzeba być ekspertem. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
· nasze wycieraczki podczas pracy zaczynają piszczeć lub występuje wyraźne tarcie,
· gumowa część odrywa się od stelaża,
· podczas używania wycieraczek na szybie pozostają smugi
Wszystkie te symptomy świadczą o tym, że nasze wycieraczki najprawdopodobniej się zużyły i po prostu trzeba je wymienić.
Jeśli zajdzie potrzeba wymiany wycieraczek, należy wybrać się do sklepu motoryzacyjnego lub hipermarketu. W pierwszym przypadku sprawa zazwyczaj będzie prostsza, ponieważ w każdym profesjonalnym sklepie motoryzacyjnym znajduje się odpowiedni katalog umożliwiający dobór wycieraczek do samochodu odpowiednich dla konkretnej marki i modelu auta. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup wycieraczek w hipermarkecie, warto wówczas zabrać ze sobą zużytą wycieraczkę, aby znaleźć odpowiednik.
Rozmiar wycieraczek
Rozważając zakup wycieraczek do naszego auta, powinniśmy zacząć od ustalenia ich długości. Jeśli jesteśmy pewni, że aktualne wycieraczki są oryginalne lub odpowiadają im swoim rozmiarem, wówczas wystarczy je po prostu zmierzyć. Jeśli nie wiemy, czy wycieraczki, które aktualnie mamy w samochodzie, są oryginalne, warto skorzystać z odpowiedniego katalogu.
Rodzaj wycieraczek
Istotnym parametrem wszystkich wycieraczek do samochodu jest również ich rodzaj. Na rynku dostępne są dwa rodzaje wycieraczek: ze szkieletem i bez niego. Wycieraczki ze szkieletem są najtańszą opcją, dodatkowo dają możliwość wymiany samych piór, które kosztują kilka złotych.
Natomiast wycieraczki bezszkieletowe, potocznie nazywane bananami, pozbawione są metalowej konstrukcji. W tym przypadku stelaż zintegrowany jest z gumową częścią wycieraczki (piórem). Ten typ ma dwie duże zalety: po pierwsze, dzięki swojej budowie, idealnie zbiera wodę, a po drugie pracuje bardzo cicho, nawet przy dużych prędkościach.
Prawidłowe użytkowanie wycieraczek
Najważniejszą kwestią z punktu widzenia prawidłowej eksploatacji wycieraczek do samochodu jest monitorowanie stanu piór. Gumowe elementy powinny być regularnie oczyszczane z błota i innych zabrudzeń. W okresie zimowym nie powinniśmy ściągać lodu za pomocą wycieraczek, ponieważ przez to szybciej się zużywają. Co ciekawe, negatywny wpływ na pracę wycieraczek ma również wosk. Po każdym myciu i pielęgnacji karoserii samochodu płynnym woskiem powinniśmy odtłuścić szyby – w przeciwnym razie nasze wycieraczki również będą miały mniejszą żywotność.
https://omikrongroup.pl/wp-content/uploads/2021/10/wycieraczki-do-samochodu.jpg