portal wnętrzarski

Jak zmieniały się aranżacje łazienek na przestrzeni lat

Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek nad tym, jaką rolę w naszym życiu pełni łazienka? Prawdopodobnie nie, a nawet jeżeli – nie przywiązywaliśmy tym przemyśleniom zbyt wiele, nie poświęciliśmy im też pewnie zbyt wielkiej ilości czasu. Łazienka to miejsce, które przyjmujemy takim, jakim jest. Nie poświęcamy jej zbyt wiele czasu (chyba że trzeba ją wyremontować) i jednocześnie nie wyobrażamy sobie bez niej sprawnego funkcjonowania.

Nawet wspominany wyżej remont łazienki, choć najczęściej trwa nie dłużej niż kilka dni – bez problemu i w jednym momencie zakłóca uporządkowane funkcjonowanie całej rodziny. W takich warunkach trudno sobie wyobrazić, że przez długie lata naszej historii ludzie musieli obywać się bez łazienek, toalet i całego tego współczesnego węzła sanitarnego we własnych domach.

Jak ludzie radzili sobie dawniej?

Dawniej, w czasach, gdy nie było współczesnych łazienek, ani nawet tych wszystkich drobiazgów, których nie zauważamy, dopóki boleśnie nie odczujemy ich braku – mowa o wszelkiego rodzaju akcesoriach łazienkowych, które w łazience jeżeli są, to są najczęściej niezbyt zauważane, ale gdy nagle ich brakuje to zaczyna odczuwać się głęboki dyskomfort i dążyć do uzupełnienia braku, ludzie musieli sobie jakoś radzić. I radzili sobie całkiem nieźle.

Jednak, należy pamiętać, że to właśnie tym ludziom, naszym przodkom, którzy musieli kombinować i radzić sobie na wszelkie możliwe sposoby, zawdzięczamy nasze łazienki w kształcie, jaki prezentują obecnie.

Nie ma większego motoru napędowego niż lenistwo. Brzmi niedorzecznie?

Być może, ale należy pamiętać, że taka zmywarka do naczyń, urządzenie, bez którego wiele rodzin nie wyobraża sobie z kolei kuchni – wymyślona została przez kobietę, która organicznie nienawidziła zmywać i zmuszona była wymyślić coś, co ją od tego przykrego obowiązku uwolni.

Tak było też z łazienkami – ludzie pragnęli ciepłej wody na zawołanie, pragnęli zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne przeprowadzać w spokoju, w miejscu, które jest do tego przeznaczone i nie wystawione na widok publiczny.

Łazienki na świecie

Niegdyś, jeszcze nie tak wcale dawno temu, bo w latach powojennych i PRLu normą z kolei były łazienki, które dzieliło się z sąsiadami. Władza umieszczała w mieszkaniach po kilka rodzin, dzieląc mieszkania w taki sposób, że jednej rodzinie przypadała kuchnia, a innej łazienka – chcąc nie chcąc, trzeba było dzielić się tym dobrem z sąsiadami. Również akcesoria łazienkowe za czasów nie tak wcale odległych były zupełnie inne. Mówimy w końcu o czasach, w których nawet o zwykły, szary papier toaletowy było bardzo trudno. Trudno dlatego w takiej przeciętnej, prlowskiej robotniczej łazience doszukiwać się oznak luksusu, one nie miały być luksusowe, one nie miały być nawet ładne, one dobrze było, gdy po prostu były. Bo nie wszyscy nadal mieli ten komfort, co już zostało wspomniane wyżej.

Odwiedź nowoczesny portal wnętrzarski i zaczerpnij inspiracje na każdy temat związany z wystrojem wnętrz i budownictwem.

yellowdream

Cześć, jestem Adrian. Pasjonuje się sportem, muzyką i podróżami. Na moim blogu będę poruszał ciekawe tematy z różnych dziedzin życia. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *