Jednym ze skutków ubocznych niektórych leków mogą być przejściowe problemy ze słuchem. Na jakie preparaty warto uważać i jakie zasady zastosować, aby ograniczyć problemy do minimum?
Problemy ze słyszeniem – skutek uboczny wybranych leków
Pacjenci ze zdiagnozowanymi problemami słuchu powinni unikać leków ototoksycznych, w tym diuretyków pętlowych, antybiotyków makrolidowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, chininy. Skutki uboczne mogą wpływać na cały aparat słuchu, a szczególnie na ucho wewnętrzne. Popularne leki, które mogą powodować przejściowe problemy ze słyszeniem to ibuprofen, naproksen, polopiryna, leki antybakteryjne. Po ich stosowaniu mogą pojawić się zaburzenia równowagi, szumy uszne oraz przesunięcie progu słyszenia.
Ryzyko rośnie przy przyjmowaniu wielu leków ototoksycznych jednocześnie. Lekarz w przypadku ryzykownych terapii zaleca z reguły większą kontrolę.
Ogranicz leki przeciwbólowe
Popularne leki przeciwbólowe również źle wpływają na słuch. Przyjęcie zbyt wysokiej dawki aspiryny może doprowadzić do przejściowych problemów z właściwym odbiorem dźwięków z otoczenia. Najbardziej na skutki uboczne leków w odniesieniu do pogorszenia słuchu powinny uważać kobiety w ciąży, najmłodsi, seniorzy po przekroczeniu 65-70 roku życia, pacjenci niedożywieni, osoby ze zdiagnozowaną niewydolnością nerek. Wystarczy dłuższa przerwa w stosowaniu leków lub zmniejszenie dawki, by ograniczyć dolegliwości ze strony narządu słuchu.
Warto sprawdzać skutki uboczne przyjmowanych leków
Leki przeciwzapalne przyjmowane na zapalenie stawów i choroby starcze mogą powodować zaburzenia słyszenia a nawet szumy uszne. Tego rodzaju leki powinny być jednak przyjmowane wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarską. W przypadku wystąpienia przejściowych dolegliwości ze słyszeniem związanych z przyjmowaniem farmaceutyków, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który może zaproponować inny lek o podobnym działaniu.
Warto umówić się na badanie słuchu
Pojawienie się problemów ze słyszeniem nie musi mieć związku z przyjmowanymi lekami. Warto umówić się na badanie słuchu u dobrego protetyka. Takie badanie pomoże ustalić źródło problemów ze słyszeniem – być może nie mają one związku z farmakoterapią, lecz są pierwszym objawem rozwijającego się niedosłuchu. W takiej sytuacji specjalista wskaże Ci możliwości leczenia i zaproponuje aparat słuchowy dostosowany do wady słuchu.
https://omikrongroup.pl/wp-content/uploads/2021/12/bolucha.jpg