Jakie są główne zalety sprężarek tłokowych?

Jakie są główne zalety sprężarek tłokowych?

Sprężarki, nazywane czasami również zamiennie kompresorami, są urządzeniami sprężającymi gazy. W praktyce przemysłowej jednym z najczęściej spotykanych rodzajów są sprężarki tłokowe. Obecnie znajdują one bardzo szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i przydomowych warsztatach. Chociaż występują one w wielu odmianach, to jednak podstawowy ich podział dotyczy osiąganej wydajności oraz pojemności zbiornika. O tym co jeszcze warto o nich wiedzieć, w jaki sposób działają i jakie są ich wady i zalety piszemy poniżej.

Budowa sprężarki tłokowej

Podstawowe sprężarki tłokowe skonstruowane są z korpusu cylindra, w którym porusza się tłok, wału korbowego, głowicy z wewnętrznymi zaworami wejściowymi i wyjściowym oraz układu napędowego, którym najczęściej jest oczywiście sam silnik spalinowy. Każdy z wyżej wymienionych elementów ma rzecz jasna swoją rolę do spełnienia w całym układzie, więc prawidłowe działanie sprzętu bez któregokolwiek z nich byłoby niemożliwe. Działanie takiego urządzenia jest dość proste, a polega ono na tym, że tłok podczas swojego ruchu do góry wytwarza podciśnienie w cylindrze. W efekcie tego zawór wejściowy w głowicy się otwiera  wpuszczając tym samym do środka powietrze, lub inne gazy w celu ich sprężenia. Po tym zjawisku ponownie dochodzi do ruchu tłoka, tym razem w kierunku dolnym, co skutkuje kompresją medium w cylindrze. Po tym, gdy sprężone powietrze lub gaz osiągną już określone ciśnienie, następuje otwarcie zaworu wyjściowego głowicy i dochodzi do ich przeniesienia do specjalnego zbiornika magazynującego.

Sprężarka tłokowa – jakie są jej zalety?

Niestety, jak każde urządzenie także i sprężarki tłokowe posiadają swoje wady. Do najważniejszych z nich zaliczyć można ryzyko zanieczyszczenia sprężonego powietrza, lub gazu olejem używanym w celu nasmarowania tłoków. Szczególnie groźne to zjawisko może być w sytuacji stosowania kompresora w środowisku medycznym. Na szczęście nie zawsze jesteśmy skazani na taką niedogodność. Na rynku są dostępne bowiem do kupienia takie sprzęty, których absolutnie taka wada nie dotyczy. Sprężarki tłokowe bezolejowe, bo o nich mowa wykorzystują w swoim działaniu powlekane cylindry, tłoki oraz hermetycznie uszczelniane łożyska wału korbowego. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest uzyskanie powietrza o dużej klasie czystości (ISO 0). Trzeba także uczciwie stwierdzić, że sprężarki tłokowe mają też swoje niezaprzeczalne zalety. Jedną z najistotniejszych jest możliwość generowania ciśnienia o bardzo dużej wartości. Dodatkowo dzięki stosunkowo prostej konstrukcji urządzenia te są nie tylko łatwe w użytkowaniu, ale również i w serwisie. Nie można również zapominać o tym, że są one dość mobilne więc ich transport, nie powinien sprawiać większych kłopotów. Gdy dodamy do tego jeszcze możliwość pracy w systemie 50/50 oraz dość niską cenę to widać, że warto na nie postawić.

Niech więc potencjalne wady absolutnie nie zniechęcają nas do zakupu tego typu urządzeń, gdyż w wielu przypadkach sprawdzają się one po prostu doskonale.

https://omikrongroup.pl/wp-content/uploads/2021/07/sprezarkatlokowa.jpg