Koronawirus a rynek nieruchomości w Polsce

To, że pandemia koronawirusa uderzy w rynek nieruchomości, nie ulega żadnej wątpliwości. Eksperci rynku mieszkaniowego oraz lokali usługowych zastanawiają się i prognozują jak bardzo. Czy paraliżujący niemalże cały świat wirus całkowicie zatrzyma sektor budowlany oraz sprzedaży mieszkań czy domów na rynku pierwotnym i wtórnym? Okazuje się, że prawdopodobnie aż takiej tragedii nie będzie, natomiast branża odczuje wyraźny spadek popytu.

Ludzie boją się wirusa. Zamknięci w domach nie myślą teraz o nabywaniu kolejnych nieruchomości. Nie dość, że nie mają możliwości robienia realnego researchu, to jeszcze obawiają się realizacji tak dużych inwestycji. Nie chcą przeznaczać oszczędności swojego życia, nie chcą też zaciągać kredytów długoterminowych. Niepewni jutra, nie zamierzają po prostu ryzykować.

Jak długo będzie trwał zastój w zakresie popytu na mieszkania? Lublin i każde miasto na terenie naszego kraju ma dokładnie ten sam problem. Według specjalistów taka sytuacja potrwa najdłużej kilka miesięcy, po czym wszystko wróci do normy. To oczywiście wersja optymistyczna, bo przecież nikt nie jest w stanie dać deweloperom gwarancji.

Jak zmienią się ceny na rynku mieszkań?

Dzisiaj na zakupie nieruchomości mogą skorzystać inwestorzy, którzy jednak zdecydują się nabyć mieszkanie czy lokale usługowe. Lublin, Warszawa, Kraków czy Łódź już odnotowuje nieznaczne, ale jednak spadki cen. Po zakończeniu paniki, jaka związana jest z pandemią koronawirusa, ceny mogą się zwiększyć. Wszystko dlatego, że deweloperzy będą musieli nadgonić straty spowodowane zastojem w sprzedaży inwestycji.

Czy wynika z tego, że teraz jest dobry moment na zakup mieszkania, domu czy też lokalu usługowego? Na pewno tak, chociaż jest to znacznie utrudnione. Nie działają na przykład biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, agenci nie umawiają się na spotkania z potencjalnymi klientami. Pozostaje rynek prywatnych właścicieli i zakup nieruchomości używanych, chociaż wielu Polaków zachowuje także w tej kwestii sporą ostrożność.

Nikt nie da nam gwarancji, kiedy pandemia koronawirusa się zakończy ani jaki będzie jej przebieg. Eksperci mogą jedynie prognozować, natomiast musimy mieć na uwadze, że dla wszystkich jest to sytuacja nowa. Należy przeczekać najgorszy okres, a wedle oficjalnych informacji w Polsce już niedługo nastąpi apogeum zachorowalności.

yellowdream

Cześć, jestem Adrian. Pasjonuje się sportem, muzyką i podróżami. Na moim blogu będę poruszał ciekawe tematy z różnych dziedzin życia. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *