Malowanie elewacji – jak powinno być wykonane?

Malowanie elewacji uważa się za etap wieńczący prace związane z zewnętrzną częścią budynku. Po żmudnym ocieplaniu, tynkowaniu oraz montażu innych elementów przychodzi wreszcie czas na warstwę wyłącznie estetyczną i wizualną. Malowanie elewacji jest wieloetapowe i wymaga przede wszystkim olbrzymich umiejętności, doświadczenia oraz bardzo dobrego sprzętu.

Czy zlecić malowanie elewacji?

Malowanie elewacji wydaje się zadaniem, które można zrealizować samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie da się go profesjonalnie zrealizować bez narzędzi, jak rusztowania, pędzle, wałki, środki do gruntowania oraz innych specjalistycznych sprzętów. Ważna jest również wiedza na temat preparatów i technik malowania – szczególnie, gdy chodzi o wysychanie farby, uzyskiwanie finalnego koloru oraz planowanie wyglądu danego obiektu. Wyobraźnia jest również bardzo ważna, gdyż trzeba uwzględnić wygląd malowanej powierzchni, jej uprzedni kolor lub rodzaj zastosowanego tynku.

Jak wyglądają prace malarskie?

Prace dotyczące malowania elewacji wymagają przygotowania powierzchni – właściwego zabezpieczenia podjazdu, płytek, okiennic, parapetów oraz usunięcia wszelkich elementów, które mogłyby albo przeszkadzać, albo stanowić by mogły istotne utrudnienie w procesie malowania. Dobrze jest zaplanować prace we właściwej kolejności – szczególnie, gdy np. chcemy oprócz malowania szykować pojazd, bramę garażową lub na przykład wymieniać okna. Właściwe zaplanowanie procesów pozwala o wiele sprawniej zrealizować wszystkie prace związane z malowaniem elewacji.

Jak dobrać idealne farby?

Typowe dla malowania elewacji są dwa rodzaje farb. Powszechnie korzysta się z farb akrylowych oraz silikonowych. Farby silikonowe cechują się lepszą wytrzymałością, efektywniejszym malowaniem pojedynczą warstwą oraz dają możliwość mycia elewacji przy użyciu np. wody i środków chemicznych. Minusem może być wyższa cena i ograniczenie ewentualnej wentylacji przez pory elewacji – co jednak przy grubym styropianie może być nieco bardziej skomplikowane. Starajcie się także zwrócić uwagę na kwestie dotyczące finalnego koloru elewacji, która jest zaplanowana.

yellowdream

Cześć, jestem Adrian. Pasjonuje się sportem, muzyką i podróżami. Na moim blogu będę poruszał ciekawe tematy z różnych dziedzin życia. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *