Na co zwracać uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Z pewnością największy boom na oszczędzanie mamy już za sobą. Czasy kiedy kuszono nas rocznymi stopami zwrotu z rzędu od 6% do nawet 9% już dawno minęły, Teraz każą nam się zadowalać kiepskim oprocentowaniem w granicach maksymalnie 3% – choć z reguły jest to troszkę mniej.

Na co zwracać więc uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Przede wszystkim warto sprawdzić aktualne promocje banków, a jest ich ostatnio całkiem sporo. I choć większość oferuje podobne oprocentowanie, to konta różnią się parametrami. W jednym z banków dostępny jest tylko jeden darmowy przelew lub wypłata z konta w miesiącu. W innym już nie ma takich limitów. Dlatego warto zapoznać się z regulaminem i tabelą opłat kont oszczędnościowych. Posłużą też do tego serwisy, które raz w miesiącu robią specjalny ranking stawiając opłacalność konta oszczędnościowego w danym banku nad innym – zasady, oprocentowanie i ogólne tabele często się zmieniają. Warto mieć to na uwadze. Jeżeli myślimy o oszczędzaniu to pomyślmy nad perspektywą długoterminowej inwestycji pieniędzy. Wtedy koszty prowizji zmniejsza się, a wypracowane zyski będą znacznie większe niż w przypadku krótkoterminowych oszczędności.

Jeśli prowadzisz biznes i szukasz sposobów na jego promocję, koniecznie sprawdź ulotki oraz wizytówki reklamowe w ofercie drukarni internetowej K2 Print.

Dobry bank powinien być jednak wyposażony we wszelkie nowinki techniczne, jak dokonywanie płatności mobilnych (np. BLIK), bez korzystania z karty debetowej – darmowe wypłaty z bankomatu. Warto też wspomnieć, że przed wyborem konta oszczędnościowego warto sprawdzić jakie są limity oprocentowania, które tak chętnie reklamują banki. Zdarza się bowiem, że 3,5% oprocentowania wypracowanych zysków dotyczy tylko do zdeponowanej kwoty. Po jej przekroczeniu oprocentowanie spada, co jest zapisane w umowie, ale drobnym drukiem, a nie jasno powiedziane w reklamie czy stronie internetowej.

Na koniec zwróćmy uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częściej dokonywana jest kapitalizacja odsetek tym lepiej bo kwota w ciągu miesiąca zwiększa się, więc i podstawa również się zwiększa.

yellowdream

Cześć, jestem Adrian. Pasjonuje się sportem, muzyką i podróżami. Na moim blogu będę poruszał ciekawe tematy z różnych dziedzin życia. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *