W obecnych czasach coraz więcej firm zmaga się z problemem niewypłacalności. Nie ma w tym nic dziwnego – kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie ułatwia prowadzenia biznesu. Jeszcze kilka lat temu rozwiązaniem w takiej sytuacji było ogłoszenie upadłości. Obecnie jednak przedsiębiorcy mogą skorzystać z alternatywy, jaką jest restrukturyzacja firm. Na czym polega? Dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Czym jest restrukturyzacja firm?
Restrukturyzacja to nic innego jak działania, które mają na celu poprawę efektywności działania danego przedsiębiorstwa oraz opanowania kryzysu finansowego. Celem restrukturyzacji jest zwiększenie przychodów firmy, spłata wierzycieli oraz wprowadzenie długotrwałych zmian, mających zabezpieczyć finanse przedsiębiorstwa w przyszłości.
Rodzaje restrukturyzacji
Restrukturyzacja firm jest procesem skomplikowanym, który powinien opierać się o analizę sytuacji danego przedsiębiorstwa. Dlatego też postępowanie sądowe dotyczące restrukturyzacji może być prowadzone w różnoraki sposób. Jeśli firma i jej wierzyciele są w stanie samodzielnie wypracować ugodę, wybiera się postępowanie o zatwierdzenie układu. W przypadku firm zagrożonych egzekucją komorniczą, wybiera się postępowanie sanacyjne. Istnieje również postępowanie układowe – układ z wierzycielem zawierany jest wówczas dopiero po sporządzeniu spisu wierzytelności.
Kiedy restrukturyzacja będzie dobrym pomysłem?
Dobrze przeprowadzona restrukturyzacja firm dla wielu przedsiębiorstw stała się sposobem na odbicie się od dna. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Kiedy więc warto zdecydować się na przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego?
Przede wszystkim w sytuacji, w której w firmie dostrzegalne są pierwsze objawy kryzysu oraz problemy z wypłacalnością przedsiębiorstwa. Nie jest rozwiązaniem dla firm, w których panują jedynie tymczasowe trudności i kłopoty finansowe. Bardzo często restrukturyzację przeprowadza się w podmiotach, które zmagają się np. z egzekucją komorniczą lub też są narażone na niewypłacalność.
Doradca restrukturyzacyjny – na czym polega jego rola?
Coraz częściej przedsiębiorcy, którzy stają przed widmem niewypłacalności i upadku firmy, decydują się skorzystać z fachowej pomocy. Udziela jej doradca restrukturyzacyjny. Kim jest? Mówiąc najprościej – jest to osoba, która zajmuje się nadzorowaniem i kontrolowaniem poczynań przedsiębiorcy. Doradcy zależy na tym, by restrukturyzacja firm przebiegała skutecznie i była sposobem na uniknięcie decyzji o ogłoszeniu upadłości.
Dobry doradca dokłada wszelkich starań, by proces restrukturyzacji był udany – bierze udział w negocjacjach oraz zawieraniu ugody z wierzycielami. Co ważne, doradcą restrukturyzacyjnym może być tylko osoba posiadająca odpowiednią licencję.
Podsumowując, restrukturyzacja firm jest rozwiązaniem, dzięki któremu przedsiębiorstwa mają szansę utrzymać się na rynku nawet w sytuacji występowania problemów finansowych. Dobrze opracowany plan pozwala uniknąć bankructwa. Nic więc dziwnego, że rośnie liczba jednostek, które chcąc ratować swój dorobek i miejsca pracy decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania.
https://omikrongroup.pl/wp-content/uploads/2021/04/restrukturyzacja-firm-min.png