Pompa hydrauliczna, jest używana do zapewnienia mocy hydraulicznej dla urządzeń takich jak pompy sterujące i hamulce. Pompy hydrauliczne są często spotykane w sprzęcie mobilnym, takim jak wózki widłowe i sprzęt budowlany. Pompy hydrauliczne można również znaleźć w większych stacjonarnych maszynach, takich jak dźwigi i ciężkie ciężarówki. Systemy hydrauliczne wykorzystują system oleju pod ciśnieniem do przenoszenia siły potrzebnej do wykonywania takich funkcji, jak podnoszenie, obracanie przedmiotów, a nawet kopanie.
Co to jest napęd hydrauliczny?
Napęd hydrauliczny jest zasadniczo systemem hybrydowym, który łączy elementy elektryczne i pneumatyczne z hydrauliką. Napędy hydrauliczne mogą być stosowane do wszystkiego, od dźwigów przemysłowych po samochody zabawki, a nawet maszyny produkcyjne, takie jak maszyny tłoczące, gdzie wymagana jest duża siła. Napędy hydrauliczne działają w oparciu o te same podstawowe zasady, co standardowe systemy hydrauliczne, ale często oferują wyższy stosunek mocy do masy i mogą być łatwo sterowane. Napędy hydrauliczne są stosowane jako alternatywa dla napędów pneumatycznych lub elektrycznych z kilku powodów, w tym niższych kosztów konserwacji i zwiększonej sprawności silnika. Technologia napędów hydraulicznych jest oferowana przez wszystkich głównych producentów pomp.
Jakie są dostępne rodzaje pomp hydraulicznych?
Istnieje kilka różnych typów pomp hydraulicznych, w tym:
Pompy śrubowe – najbardziej rozpowszechniony typ pompy hydraulicznej. Pompy śrubowe wykorzystują serię obracających się śrub do zasysania i sprężania cieczy.
Pompy zębate – pompy zębate są uważane za najmniej skomplikowane technicznie i najczęściej stosowane na rynku. Obieg cieczy roboczej jest generowany przez ruch dwóch kół zębatych zazębiających się ze sobą.
Pompy łopatkowe – są najczęściej stosowanymi pompami w wysokociśnieniowych układach hydraulicznych. Pompy łopatkowe wykorzystują wirnik łopatkowy osadzony na mimośrodzie. Energia pochodząca ze sprężyn powoduje rozprężanie łopatek w kierunku obudowy. Podczas ruchu wirnika, łopatki przemieszczają ciecz roboczą z komory ssawnej do przestrzeni między łopatkami.
Pompy wielotłoczkowe – są to najbardziej zaawansowane technologicznie pompy hydrauliczne, które najczęściej stosowane są w napędach hydraulicznych. Łączą one w sobie rozwiązania konstrukcyjne kilku typów pomp. Pompy wielotłoczkowe działają na zasadzie wymuszania ruchu czynnika roboczego poprzez przetłaczanie go tłokami znajdującymi się wewnątrz korpusu układu.
Podział pomp hydraulicznych
Krzywa P-Q jest ważnym wykresem w hydraulice przedstawianym przez producentów pomp. Służy ona do porównania wydajności różnych pomp. Ciśnienie wytwarzane przez pojedynczą jednostkę pompującą w stałych warunkach wyjściowych może być wykreślone na wykresie z prędkością na osi poziomej i głową, lub ciśnieniem, na osi pionowej. Ten typ krzywej jest często nazywany krzywą P-Q, ponieważ łączy w sobie charakterystykę zarówno wykresu prędkości obrotowej w stosunku do natężenia przepływu na jednej osi, jak i ciśnienia tłoczenia w stosunku do ciśnienia tłoczenia na drugiej osi. Zgodnie z tą metodą, pompy hydrauliczne dzielą się na trzy główne typy: o stałym przepływie, stałym ciśnieniu i mieszanym przepływie.
Pompa hydrauliczna o stałym przepływie
Pompy o stałym przepływie wytwarzają takie samo natężenie przepływu niezależnie od ciśnienia tłoczenia. Pompy te są stosowane głównie w mobilnym sprzęcie ruchomym, takim jak ciężkie spychacze i koparki, gdzie niskociśnieniowe układy hydrauliczne przenoszą duże ilości oleju przy niższych ciśnieniach (do 3000 psi lub 21 MPa).
Pompa hydrauliczna o stałym ciśnieniu
Pompy o stałym ciśnieniu zapewniają utrzymanie stałego ciśnienia. Zazwyczaj są one wykorzystywane w zastosowaniach stacjonarnych. Na przykład większość stacjonarnych pomp hydraulicznych stosowanych w sprzęcie budowlanym i górniczym, takim jak mieszalniki asfaltu i koparki, należy do tej kategorii, ponieważ maszyny te dostarczają wysokie ciśnienie bez znacznego przepływu na małym obszarze w porównaniu do wielkości pompowania.
Pompa hydrauliczna o mieszanym przepływie
Pompy o mieszanym przepływie wytwarzają zarówno zmienne natężenie przepływu, jak i ciśnienie. Pompy te są głównie używane w zastosowaniach mobilnych, w których wymagana jest duża moc przy niskim przepływie oleju, takich jak ciężkie ładowarki i ciężarówki. Pompy hydrauliczne stosowane w niektórych hydraulicznych łopatach górniczych i ładowarkach pneumatycznych wytwarzają prawie stałą moc, a wysokość podnoszenia i ciśnienie tłoczenia zmieniają się w miarę przepływu oleju przez pompę. Pompy hydrauliczne do maszyn mobilnych, takich jak koparki i ładowarki, można łatwo odróżnić od innych typów dzięki dużym rozmiarom obudowy.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/
https://omikrongroup.pl/wp-content/uploads/2021/12/naprawa2.jpg