spedycja

Spedycja to coś więcej niż zwykły transport

Transport to jedna z kluczowych branż w każdej gospodarce. Bez względu na to, czy odbywa się statkiem, pociągiem, samolotem czy samochodem jego celem jest sprawne dostarczenie towaru z punktu A do B.

Na co dzień widząc ciężarówki na ulicach miast nie zastanawiamy się w jak skomplikowanym procesie biorą one udział. Spedycja, o której piszemy poniżej jest ważną częścią wspomnianego procesu.

Czym jest spedycja w praktyce?

Nowoczesny transport i spedycja są ze sobą ściśle powiązane. Odnosząc się do definicji słowa spedycja jest to działalność, której głównym celem jest organizowanie przewozu towarów. Do zadań firmy spedycyjnej należy szereg czynności od doradztwa w zakresie doboru środka transportu, poprzez załadunek towaru, jego dostarczenie pod wskazany adres, na rozładunku kończąc.

Jak znaleźć dobrą firmę spedycyjną?

Bez względu na to, czy interesuje nas transport krajowy i międzynarodowy, czy jedynie krajowy chcąc zlecić przewóz naszych towarów musimy znaleźć odpowiedniego partnera biznesowego. Pomimo że na rynku działa wiele firm, istnieją podmioty o ugruntowanej od lat pozycji, które gwarantują najwyższą jakość usług. Jak w wielu przypadkach tak i tutaj nie warto oszczędzać na jakości, gdyż w razie problemów z transportem straty poniesione z tego tytułu mogą być o wiele większe niż uzyskane oszczędności. Kluczowe przy wyborze firmy spedycyjnej powinno być jej doświadczenie. Taki partner jest przygotowany na każdą ewentualność, zna specyfikę każdego towaru i potrafi idealnie dobrać środek transportu. Profesjonalna firma spedycyjna posiada wszystkie wymagane uprawnienia w tym ubezpieczenie spedycyjne i odpowiedzialności cywilnej spedytora.

Jakie wyróżniamy rodzaje spedycji?

W zależności od branży i skali działalności możemy wybierać spośród kilku rodzajów spedycji. Najczęściej jest ona kojarzona z ciężarówkami, które każdego dnia przemierzają tysiące kilometrów. Mówimy wówczas o spedycji drogowej krajowej lub międzynarodowej. Drugą będącą nieco w cieniu drogowej pozostaje spedycja kolejowa.

Jej ogromnym plusem jest tonaż, który jest w stanie przewieść za jednym razem. Na minus można zaliczyć mniejszą elastyczność niż w przypadku samochodów ciężarowych. Trzecim rodzajem jest spedycja morska. Wszędzie tam, gdzie do pokonania są tysiące kilometrów, a tonaż liczony jest w setkach ton niezastąpiony będzie statek. Ostatnim, co nie oznacza, że mniej ważnym rodzajem spedycji jest transport lotniczy. Sprawdza się on wszędzie tam gdzie liczy się czas.

Reasumując spedycja ułatwia prowadzenie transportu dla podmiotów, które zajmują się produkcją towarów i nie chcą angażować własnych zasobów do tworzenia działu zajmującego się przewozami tychże towarów.

yellowdream

Cześć, jestem Adrian. Pasjonuje się sportem, muzyką i podróżami. Na moim blogu będę poruszał ciekawe tematy z różnych dziedzin życia. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *