Rodzicielstwo jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, jakiego rodzaju człowieka będziesz wychowywać. Wychowywanie nastolatka transpłciowego to nic, co kiedykolwiek wyobrażałam sobie, że pojawi się w moim pudełku! Przez pierwsze trzynaście lat życia mojego dziecka identyfikowali się jako kobieta cis. Moja nastolatka była dziewczęcą dziewczyną prowadzącą do gimnazjum. Shoot, niektóre z naszych największych zmagań o władzę w dzieciństwie toczyły się bez noszenia sukienek podczas mroźnych, mokrych zim w Seattle! Nie było tu śladu męskości. A potem wszystko się zmieniło. Mój syn uczęszczał do gimnazjum dla dziewcząt, kiedy zdał sobie sprawę, że identyfikuje się jako mężczyzna – trudna sytuacja, jak możesz sobie wyobrazić. I tutaj sprawy stały się naprawdę interesujące. Nie ma zbyt wiele literatury na temat wychowania zdrowego, szczęśliwego nastolatka transpłciowego, ponieważ zaledwie dziesięć lat temu było to drastycznie mniej powszechne. Tak więc, jako matka nastolatki transpłciowej i terapeutka, mogę zaproponować tylko sugestie oparte na moim osobistym doświadczeniu i badaniach z ostatnich czterech lat.
ZACZNIJ OD PODSTAW
Poświęć trochę czasu na zbadanie i zrozumienie, co to znaczy doświadczać dysforii płci i identyfikować się jako osoba transpłciowa. Większość dorosłych, w tym ja, potrzebuje więcej wglądu w różnice między preferencjami seksualnymi a identyfikacją płci. Jeśli twoja nastolatka jest otwarta na edukację cię, to fantastycznie, ale możesz też potrzebować odrobić trochę pracy domowej samodzielnie. Poznanie faktów pozwoli Ci być bardziej wrażliwym podczas komunikowania się z dzieckiem, ponieważ będziesz używać prawidłowej terminologii.
Nawet jeśli akceptujesz, możesz mieć uprzedzenia lub osądy. Być może będziesz musiał zdekonstruować swoje uprzedzenia dotyczące całej społeczności queer. Rozpoznanie wszelkich uprzedzeń, jakie możesz mieć na temat większej społeczności, pozwoli ci stworzyć bezpieczną przestrzeń eksploracji dla twojego dziecka.
POCZUJ KOMFORT Z MAŁYM (LUB DUŻO) NIEWYGODNYM
Przy tak wielu zmianach rzeczy mogą wydawać się nieco niezręczne. Zmiana imion i zaimków nie jest łatwa, gdy używa się ich nazwiska i zaimka przez całe dzieciństwo. Według mojego teraz siedemnastoletniego syna, używanie właściwego zaimka i wybranego przez siebie imienia jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie rodzic może zrobić, aby okazać swoje wsparcie.
Znajdziesz się w trudnych sytuacjach, w których będziesz musiał wyjaśnić fakty lub skorygować inne osoby, które źle postrzegają Twoje dziecko. Chociaż jest to niewygodne, może to również zademonstrować dziecku Twoje wsparcie i wrażliwość.
POBIERZ ZESPÓŁ WSPARCIA NA MIEJSCU
Fakty są takie, że młodzież transpłciowa ma wyższy wskaźnik samobójstw niż inne nastolatki. Najlepiej jest upewnić się, że masz dostęp do lekarzy i specjalistów od zdrowia psychicznego – zespołu, któremu Twoje dziecko ufa i któremu łatwo się zwierzy. Zawsze najlepiej jest uzyskać skierowania od osób, które znasz, ale upewnij się, że są one zgodne z Twoim podejściem i wartościami. A kiedy już to zrobisz, znajdź profesjonalistę lub grupę wsparcia, która pomoże ci dostosować się do nowej normalności. To nie tylko trudne przejście dla dziecka; może to być również niezwykle trudne dla rodziców. Zajęło mi kilka lat, aby w pełni zaakceptować naszą nową rzeczywistość. Nie dramatycznie, ale dla mnie było to doświadczenie analogiczne do procesu żałoby.
SŁUCHAJ I PO PROSTU BĄDŹ OBECNY
Jest to trudne, ale jest niezbędne do dalszego budowania relacji z nastolatkiem w oparciu o wzajemne zaufanie i szacunek. To czas, w którym musisz podążać za przykładem swojego dziecka. Są ekspertami w definiowaniu swojej tożsamości i zazwyczaj wiedzą znacznie więcej na temat tożsamości płciowej i ekspresji niż większość dorosłych w ich życiu. Po prostu będąc obecnym i słuchając, okazujesz swoją miłość, jednocześnie zapewniając dziecko, że jesteś w jego zespole.
TWÓRZ WSPÓLNE UMOWY
Pomocne może być omówienie kroków do przejścia i harmonogramu każdego kroku. Będzie wiele do omówienia, jak najlepiej wesprzeć swoje dziecko w okresie przejściowym. Mogą chcieć zmienić imię, użyć innego zaimka, inaczej się ubrać, zmienić włosy lub rozpocząć terapię hormonalną. Pomocna jest otwarta dyskusja na temat różnych etapów przejścia oraz tego, jak, kiedy i kto poinformuje innych o zmianie. Możesz mieć inny czas na dzielenie się zmianami z przyjaciółmi, członkami rodziny i społecznością szkolną Twojego dziecka. Będziesz chciał przemyśleć kilka szczegółowych informacji o tym, jakie łazienki są dostępne dla Twojego dziecka, do jakich drużyn sportowych mogą dołączyć, jaką płeć należy podać w formularzach lub do jakiej kabiny Twoje dziecko zostanie przydzielone na obozie letnim.
OMÓW MYŚLI I UCZUCIA W BEZPIECZNEJ I CHRONIONEJ PRZESTRZENI
Ważne jest, aby być otwartym w dzieleniu się swoimi przemyśleniami i uczuciami. Nawiąż dwukierunkowy dialog, w którym zarówno ty, jak i twój nastolatek macie pewność, że jesteście w tym partnerami. Twoje dziecko również musi cię słyszeć i rozumieć, więc bądź przejrzysty w swoich zmaganiach. Bądź wrażliwy i celowy w kwestii tego, co i jak udostępniasz, aby nie przekazywać wiadomości, że Twój nastolatek jest odpowiedzialny za Twój ból lub cierpienie.
https://omikrongroup.pl/wp-content/uploads/2022/07/obrazek-01.png