papiery wartościowe

Wtórna dystrybucja papierów wartościowych – co to takiego?

Każdy, kto interesuje się tematem inwestowania, doskonale wie o czterech najważniejszych fazach rynku określonych przez Stana Weinsteina. Jedną z nich jest dystrybucja – w tym kontekście bardzo często pada takie określenie jak dystrybucja wtórna.

Dystrybucja na rynku – kiedy się pojawia?

Faza dystrybucji akcji lub innych papierów wartościowych występuje wtedy, gdy inwestor lub grupa inwestorów przez pewien określony czas usiłują sprzedawać je w taki sposób, aby nie wpływać na ich cenę. Muszą tu więc wystąpić dwa czynniki, a mianowicie sprzedaż akcji przez stronę podażową po obniżonym kursie oraz ich zakup przez stronę popytową bez podbicia kursu pomimo znacznej ilości papierów wartościowych znajdujących się w obrocie.

Na czym polega wtórna dystrybucja?

Jak wyjaśniają eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, wtórna dystrybucja papierów wartościowych również polega na sprzedaży sporego pakietu istniejących papierów wartościowych. Różnica pomiędzy dystrybucją pierwotną a wtórną jest jednak taka, że wtórna odbywa się przeważnie  poza głównym rynkiem akcji. Oczywiście i tutaj muszą zostać spełnione określone wymogi, a więc sprzedaż w takiej właśnie formie zwykle trzeba zarejestrować u organów regulacyjnych. Należy przy tym liczyć się z odmową, jeśli w opinii tych organów sprzedaż negatywnie wpłynie na rynek.

Wtórna dystrybucja – co warto wiedzieć?

Wtórna dystrybucja nazywana jest także drugą dystrybucją lub ofertą wtórną. Jej charakterystyczną cechą jest to, że nie zmienia ona ilości papierów wartościowych na rynku, ponieważ nie generuje nowych akcji etc. Inwestorzy instytucjonalni oraz korporacje najczęściej stojący za dystrybucją wtórną na sprzedaż dużych pakietów papierów wartościowych decydują się z rozmaitych powodów. Przeważnie chcą pozyskać dodatkowy kapitał lub zdywersyfikować portfel. Sprzedaż pakietów obsługują banki inwestycyjne albo maklerzy. Cena sprzedaży są natomiast na ogół stałe – ich podstawę stanowi natomiast bieżąca wartość danego zabezpieczenia.  

yellowdream

Cześć, jestem Adrian. Pasjonuje się sportem, muzyką i podróżami. Na moim blogu będę poruszał ciekawe tematy z różnych dziedzin życia. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *